18.57
18.54
21.27

...
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 
Az önce ödülleri takdim edilmiş tüm firmalara, bundan sonra da bu süreci başarılarla devam ettirmesini diliyorum. Mayıs 2022 itibarıyla 12 aylık bazda ihracatımızı 243 milyar dolara yükseltmeyi başardık. İnşallah her geçen ay bu oranı daha da yukarı taşıyacağız. 214 ayrı ülkeye yaptığı ihracatla bayrağını her yerde dalgalandıran bir ülke haline gelmiştir. Bu tablo yüksek katma değerli ürünleri ihraç etme hedefine adım adım yaklaştığımıza işaret ediyor. Bu tablo ülkemizi yatırım, istihdamla büyütme doğrultusunda emin adımlarla yürüdüğümüzün kanıtıdır.

Bizim kimsenin meşrebi ile tarzı ile bir derdimiz yok. Tek gayemiz ülkemizin üretimini, ihracatını artırmaktır. Sizlerin azmi sayesinde küresel meydan okumalar karşında daha güçlü bir duruş sergileyebiliyoruz.  Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir haline birlikte getireceğiz. Hayalleri olmayanın hedefleri olmaz.

Önümüze kurulan onca tuzaklara rağmen hedeflerimizin yarısını hayata geçirdik. İhracatı 6, ihracatçı sayısını 4 kat artırdık.

Yaklaşık 2,5 yıldır etkili olan küresel sağlık krizi dünyadaki üretim ve tedarik merkezlerinin yeniden şekillenmesini zorunlu hale getirdi. Bu konuda ilk öne çıkan ülke Türkiye'dir.

Bu yıl sonu hedefi için 250 milyar dolarlık ihracat hedefini fazlasıyla geçeceğimiz anlaşılıyor.

Buldukları her fırsatta kendini gösteren Sevr sevdalılarının ülkeyi teslim alma gayretlerine fırsat vermedik. 

İnlerine girdik ve gire gire yolumuza devam ediyoruz.  Pençe Kilit'te inlerini başlarına geçirmeye devam ediyoruz. Döktükleri her damla kanın hesabını teröristlerden soruyoruz. Dört vatan evladının yüreğimizi yaktığı bir günde bölücü örgütün uzantılarının İstanbul'da polisimize saldırmaları kalleşliktir, kanı bozukluktur, namuzsuzluktur. Bu alçaklığın bedelini yargı önünde ödeteceğiz.

İlgili Haberler